а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пријателски

пријателскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6038
Што се однесува на пријател, пријателство.
Англиски: friendly
Примери:
Пријателски разговор.
Пријателска земја.
Пријателски поздрав.
Пријателски гест.
Изведенки
пријателски прил.
Како пријател.
Пример: Пријателски ја прегрна.