а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пријави

пријават; пријавил, пријавиле; (ќе) пријавел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4792
1. Даде, поднесе пријава (писмено или усно).
Англиски: report Албански: paraqit
Примери:
Случајот го пријави во полицијата.
2. Извести, јави, даде некаква информација.
Англиски: inform Албански: informoj
Примери:
Тој го пријави виновникот кај директорот.
3. (се пријави) Се јави, извести некого за своето доаѓање, присуство.
Англиски: announce Албански: shpall
Примери:
Тие се пријавија во пријавницата.
4. (се пријави) Се јави, се запише, се вклучи, одговори (доброволно или по нечие барање).
Англиски: register Албански: regjistroj
Примери:
Тој се пријави во војска.
Таа се пријави на конкурсот.
Изведенки
1. пријавува несв.
(се) пријавуваат
2. пријавување ср.
глаг. им.