а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

признак

мн. признаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17776
1. Карактеристичен знак, особина или својство според кој се изделува некој или нешто.
Англиски: sign Албански: shenjë
Примери:
Треба да се забележат барем некакви мали признаци што ги вестат измените.
Поделбата се врши според формалниот признак.
2. симптом
Англиски: symptom Албански: simptom
Употреба: Медицина