а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прехрана

мн. прехрани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39246
1. Земање храна за одржување на организмот.
Англиски: nutrition Албански: të ushqyerit
Употреба: Медицина
2. Продукти за хранање.
Англиски: food Албански: ushqim
Употреба: Гастрономија
Примери:
Каква е прехраната во студентскиот дом.