а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претчувство

мн. претчувства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4207
Интуитивно чувство за нешто што може да се случи; инстиктивно чувство.
Англиски: premonition Албански: parandjenjë
Примери:
Имам лошо претчувство.
Имам претчувство дека ќе се роди син.
Имаше претчувство дека некој ја демне.