а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претплата

мн. претплати
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22018
1. Определена сума пари што се плаќа однапред за производи или услуги.
Англиски: subscription Албански: parapagesë
Употреба: Економија
Примери:
Телефонска претплата.
Услови за претплата на весникот.
2. Определена сума пари што се плаќа секој месец за добивање некаква услуга.
Англиски: subscription Албански: parapagesë
Употреба: Економија
Примери:
Телефонска претплата.