а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престигне

престигнат; престигни, престигнете; престигнав, престигнаа; престигнал; престигнат; престигнев, престигнеа; престигнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10006
1. При движење (одење, возење) престаса, остави зад себе некого или нешто.
Англиски: overtake Албански: tejkaloj
Примери:
Тој се зачуди кога побрзала и го престигнала.
2. Стаса, подигне да направи нешто навреме.
Англиски: manage Албански: arrij
Примери:
Таа не можеше да престигне со разнесување пијачка и кафе.
3. Има во изобилство, повеќе од потребното.
Англиски: exceed Албански: tejkalon
Примери:
Храна стигна и престигна.
4. Постане повеќе од друг.
Англиски: surpass Албански: tejkaloj
Примери:
Иако беше најмлада, сите ги престигна.
Изведенки
1. престигнува несв.
престигнуваат
2. престигнување ср.
глаг. им.