а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

права

мн. прави
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27541
рамна, права линија
Англиски: straight line Албански: drejtëz
Употреба: Математика
Примери:
Паралелни прави.
Нацртај една права и една крива.