а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потплаши

потплашат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11111
1. Уплаши малку некого.
Англиски: scare Албански: frikësoj, tremb
Примери:
Тој сакаше да го убие, а не само да го потплаши.
Птицата со својот крик ги потплаши и другите.
2. (се потплаши) Се уплаши малку.
Англиски: scare Албански: frikësohem, trembem
Примери:
Тој скоро се потплаши од она што го слушна и виде во кафеанчето.
Изведенки
1. потплашува несв.
(се) потплашуваат
2. потплашување ср.
глаг. им.