а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпее

потпеат; потпеав; потпеал
Вид збор: Глагол, свршен
Почне малку да пее.
Англиски: sing
Примери:
Ја чув песната од звучниците, а троа и ја потпеав.