а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпаше

потпашат; потпаши, потпашете; потпашав, потпашаа; потпашал; потпашан; (ќе) потпашев, (ќе) потпашеа; (ќе) потпашел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Врзе појас, учкур под алиште, фустан и сл.
Англиски: gird Албански: lidh
Примери:
Тој го потпаша појасот на алиштата.
2. (се потпаша) Се врзе со појас или нешто слично под алиште, фустан и сл.
Англиски: gird Албански: lidh
Изведенки
1. потпашува несв.
(се) потпашуваат
2. потпашување ср.
глаг. им.