а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпали

потпалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12354
1. Постави оган под нешто за да почне да гори, запали од долната страна.
Англиски: set fire Албански: ndez
2. Направи пожар.
Англиски: arson Албански: kall, vë zjarr
Примери:
Тие го потпалија селото.
3. Предизвика, поттикне, подбуцне нешто (војна, расправија, кавга, возбуда).
Англиски: incite Албански: inicon, vë zjarr,kall
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа со своето прашање ја потпали кавгата.
Песната ги потпали поднапиените мажи, та почнаа да потпевнуваат.
Изведенки
1. потпалува несв.
потпалуваат
2. потпалување ср.
глаг. им.