а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткоси

поткосат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37595
1. Пресече, потсече како со коса.
Англиски: mow down Албански: pres, kosit
Примери:
Дрвјата наоколу беа поткосени.
2. Окоси малку, донекаде.
Англиски: mow Албански: kosit pak
Примери:
Тој ја поткоси тревата во дворот.
3. Одземе сила.
Англиски: weaken Албански: dobësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тажната вест го поткоси, ништо не рече.
4. (се поткоси) Изгуби сила.
Англиски: weaken Албански: dobësoj
Примери:
Нозете му се поткосија од страв.
Изведенки
поткосува несв.
(се) поткосуваат