а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткове

потковат; поткови, потковете; потковев, потковеа; потковел; потковен; потковен; потковав, поткова; потковал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави поткова.
Албански: mbath
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој го поткова својот коњ кај налбатот.
2. Стави, прицврсти нешто со оков.
Албански: mbath
Примери:
Вратата ја поткова со оков.
3. Даде знаење некому, подготви со знаења.
Албански: mbath, mësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ги имаше добро потковано за таа работа.
4. (се поткове) Стекне, добие знаења, искуство.
Англиски: prepare Албански: pregaditem, mbathem
Примери:
Тој добро се потковал за денешната дискусија.
Изведенки
1. потковува несв.
(се) потковуваат
2. потковување ср.
глаг. им.