а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поткисели

поткиселат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45192
1. Стави малку оцет во јадење за да добие кисел вкус.
Албански: tharbëtoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа ја поткисели салатата.
Тие поткиселија зелка.
2. поткваси
Албански: zë, tharmoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Жената го поткисели тестото.
3. (се поткисели) Добие малку кисел вкус.
Албански: tharbëtoj
Примери:
Пиперките се поткиселиле.
Изведенки
1. поткиселува несв.
поткиселуваат
2. поткиселување ср.
глаг. им.