а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

послани

посланат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15044
За слана - покрие со слана, попари растенија.
Примери:
Утрото слана ги послани насадите.
Изведенки
посланува несв.
послануваат