а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поскапување

мн. поскапувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27633
Покачување на цените.
Англиски: rising prices Албански: shterjtim
Употреба: Економија
Примери:
Бранот на поскапувања тешко го погоди народот.