а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поскапи

поскапат; поскапе, поскапете; поскапев, поскапеа; поскапел, (го) поскапив, (го) поскапија; (го) поскапил; поскапен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зголеми цена на нешто, направи да биде поскапо.
Англиски: increase price Албански: shtrejtoj
Употреба: Економија
Примери:
Зголемените цени на горивата ги поскапија и земјоделските производи.
2. Стане поскап.
Англиски: increase price Албански: shtrejtohet
Употреба: Економија
Примери:
Млечните производи поскапеа.
Изведенки
поскапува несв.
поскапуваат