а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поседник

мн. поседници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 49079
Тој што поседува недвижен имот.
Англиски: proprietor
Употреба: Економија , Книжевен збор
Примери:
Тој е поседник на повеќето ниви во регионот
Изведенки
поседница ж.