а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

попуст

мн. попусти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9632
Намалување, снижување на цената, делот од цената за кој е намалена.
Англиски: discount Албански: zbritje
Употреба: Економија
Примери:
сезонски попуст
Попусти за плаќање во готово.
попуст на големо