а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

помами

помамат; помамил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23827
1. Направи да биде помамен, похотен.
Англиски: incite Албански: josh
2. измами, прелаже
Англиски: cheat Албански: mashtron
3. Мами, ваби домашно животно или птица.
Англиски: lure Албански: mashtron
Примери:
Овчарот ги помами пците да се вратат кон булукот.
4. (се помами) Стане помамен, бесен.
Англиски: rage Албански: tërbohet
Примери:
Се помами човекот и фати да удира кај ќе стигне.
5. (се помами) За ветер, море - стане како помамен, се разбесни.
Англиски: rage Албански: i tërbuar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се помами ветрот.
Изведенки
1. помамува несв.
(се) помамуваат
Пример: Тој не се помамува со пари.
2. помамување ср.
глаг. им.