а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полицаец

мн. полицајци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2113
1. Припадник на полицијата, тој што работи во полиција.
Англиски: policeman Албански: polic
Примери:
Полицаецот ни побара патни исправи.
2. Лице што е строго кон другите и им суди по сопствени сфаќања за правилата на однесување.
Англиски: policeman Албански: polic
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Моите родители беа вистински полицајци.
Изведенки
полицајка ж.
мн. полицајки