а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позајмувач

мн. позајмувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40572
1. Тој што дава заем.
Англиски: lender Албански: huadhënës
Употреба: Економија
2. Тој што зема заем.
Англиски: borrower Албански: huamarrës
Употреба: Економија