а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позадина

позадината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4409
Тоа што е одзади.
Англиски: background Српски: позадина Албански: prapaskenë, sfond
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тивка музика во позадината.