а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмами

подмамат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32318
1. Измами во некој мера.
Англиски: lure Албански: mashtroj pak
Примери:
Топлиот ветер ги подмами дрвјата да расцветаат порано.
Момчето го подмамиле некои деца од другата улица.
2. Со мамење викне, привлече кон себе.
Англиски: lure Албански: josh, tërheq
Примери:
Го подмамиле за да му ги земат парите.
Изведенки
1. подмамува несв.
подмамуваат
2. подмамување ср.
глаг. им.