а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подголтне

подголтнат; подголтни, подголтнете; подголтнав, подголтнаа; подголтнал; (ќе) подголтнев, (ќе) подголтнеа; (ќе) подголтнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19249
1. Голтне плунка.
Англиски: swallow Албански: gëlltis
Примери:
Тој подголтна пред да проговори.
2. Не се искаже, задржи збор за себе.
Англиски: keep for himself Албански: gëltis, nuk shpreh
Примери:
Таа подголтна по којзнае кој пат и не рече ништо.
Изведенки
1. подголтнува несв.
подголтнуваат
2. подголтнување ср.
глаг. им.