а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плурализам

(едн.) плурализмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13238
1. Филозофско учење според кое светот се состои од множество самостојни суштини, супстанции.
Англиски: pluralism Албански: pluralizëm
Употреба: Филозофија
2. Принцип на општествено уредување врз основа на слободна дејност на повеќе политички партии.
Англиски: pluralism Албански: pluralizëm
Употреба: Политика
3. Слободно, јаво изразување и застапување на различни мислења и ставови.
Англиски: pluralism Албански: pluralizëm
Изведенки
плуралистички прид.
плуралистичкиот