а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пласман

(едн.) пласманот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21369
1. Пласирање, продажба на стоки.
Англиски: sale Албански: shitje
Употреба: Економија
Примери:
Пласман на производи.
2. Вложување пари во нешто.
Англиски: investment Албански: investim
Употреба: Економија
3. Освоено место во некоја квалификација (во спортски натпревари, турнир).
Англиски: rank Албански: arritje
Употреба: Спорт
Примери:
Сите се радуваа за пласманот на кошаркарите на Европскиот шампионат.