а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

планинка

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28883
1. планина
Англиски: mountain Албански: mal
Употреба: Географија , Деминутив
2. Жена планинец, што живее на планина.
Англиски: mountaineer Албански: malësore
3. планинарка
Англиски: mountaineer Албански: malësore, alpiniste
Употреба: Спорт