а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пламти

пламтат; пламтел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15251
1. Гори со силен пламен.
Англиски: blaze Албански: digjet
Примери:
Уште пламтеа огновите.
2. Силно свети.
Англиски: shine Албански: shndrit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пламтеше небото.
3. За лице, образ - гори, се вцрвува од прилив на крв.
Англиски: rush Албански: vërsulem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Образите му пламтеа.
4. (за очи) светат
Англиски: shine Албански: shndritin
Употреба: Преносно значење
Примери:
Очите му пламтат од љубов, гнев, одмазда.
5. За човек - обземен од силно чувство.
Англиски: burn Албански: digjet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сиот пламти од гнев.