а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

питулица

мн. питулици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14714
1. вид крофна
Албански: lloj petulle
Употреба: Гастрономија
2. вид палачинка
Албански: lloj petulle
Употреба: Гастрономија
Примери:
питулица со кисело млеко