а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

питомец

мн. питомци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26820
1. воспитаник на некого
Англиски: pupil
Употреба: Образование
Примери:
Живее како државен питомец во интернатот за учениците - бегалци.
2. ученик на воено училиште
Англиски: cadet
Употреба: Воен термин
Примери:
воен питомец
питомец на полициска академија
Изведенки
1. питомка ж.
мн. питомки
2. питомски прид.
питомскиот
Пример: питомски живот