а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пита

мн. пити
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4782
1. Вид сукано тесто (баница).
Англиски: pie Турски: pide Албански: pite, pet
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пита со праз, пити со јаболка.
Тесто за пита, сучена пита,
2. Нешто што е направено во форма на пита (тркалезна или правоаголна форма) или нешто што има таква форма.
Англиски: loaf Албански: formë pite
Примери:
Пита кашкавал, пита биено сирење.
Пита мед, восочна пита, пита сончоглед.