а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писок

мн. писоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3441
1. Краткотраен остар звук.
Англиски: whistle Албански: piskamë
Примери:
Писок на гајда.
Писок на локомотива.
Па рзнува тапан и писок се крева.
2. пискот
Англиски: shriek Албански: piskam
Примери:
Се слушаше лелекот на децата и писокот на жените.
Писок од силна болка.