а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пин

мн. пинови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45474
Таен, личен код за идентификација на корисникот или вршење зделки по електронски пат.
Англиски: PIN
Употреба: Информатика