а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печење

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 9301
1. (глаг. им.) пече
Англиски: baking Албански: pjekëje
Употреба: Гастрономија
Примери:
печење месо, печење леб
печење тули
(дијал.) печење ракија
печење на сонце
2. Печење на грбот.
Англиски: sunbath Албански: djegëje në diell
Употреба: Преносно значење
3. Печење на занаетот.
Англиски: learning Албански: mësim, pjekëje
Употреба: Преносно значење , Разговорно