а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петровка

мн. петровки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25939
1. Јаболкница, круша, слива и нивните плодови што зреат околу Петровден.
Албански: lloje pemësh
2. Кокошка што стасала за Петровден.
Албански: lloj pule
Употреба: Гастрономија
Примери:
Коковчица петровка таман за колење.