а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пенал

мн. пенали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25600
1. Најстрог казнен удар.
Англиски: penalty Албански: penallti
Употреба: Спорт
2. Во трговијата договорена отштета поради неисполување на договорените услови.
Англиски: punitive damage Албански: gjobë
Употреба: Економија
Примери:
Пенали за доцнење.