а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пезевенк

мн. пезевенци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4921
1. подмолник
Англиски: scum Албански: pezevenk
Употреба: Архаизам
2. мангуп
Англиски: crook Албански: pezevenk, mangup
Употреба: Разговорно
Примери:
Море, пезевенку ниеден.
3. подведувач, макро, сводник
Англиски: pimp Турски: pezevenk Албански: pezevenk, pimp
Употреба: Архаизам