а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патека

мн. патеки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1002
1. Слабо обележано патче.
Англиски: path Албански: patekë
Примери:
Патеки во паркот.
Козји патеки (врвици).
2. Обележена атлетска стаза.
Англиски: track Албански: patekë
Употреба: Спорт
Примери:
Трчање на кратки (средни, долги) патеки.
3. патче
Англиски: path Албански: rrugicë
4. Патека, во смисол на орбита, патека на движење на тело.
Англиски: orbit Албански: orbitë
Употреба: Астрономија