а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пасивен

пасивни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5592
1. рамнодушен, неподвижен, безволен, неактивен
Англиски: passive Албански: pasiv
Употреба: Разговорно
Примери:
Пасивна борба.
Пасивен учесник.
Пасивен посматрач.
(разг.) Пасивен отпор.
Пасивно избирачко право.
2. Во врска со пасива.
Албански: detyrimi
Употреба: Економија
Примери:
пасивен трговски биланс
3. Што е без инфраструктира, што нема материјални услови неопходни за развој на стопанството и за обезбедување на квалитетно живеење.
Англиски: passive Албански: pasiv
Употреба: Економија
Примери:
пасивен крај
пасивни села
4. јазична форма
Англиски: passive voice Албански: pasiv
Употреба: Граматика
Примери:
пасивни конструкции
Изрази
Пасивен речник - зборови што не се во активна употреба на јазикот.
Пасивен отпор - политичко противставување без употреба на сила против силата на власта.