а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паритет

мн. паритети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30483
1. Во економијата - сооднос на валутите на разни земји во злато.
Англиски: parity Албански: barazi
Употреба: Економија
2. еднаков однос
Англиски: parity Албански: barazi, paritet