а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парабола

мн. параболи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9954
1. Вид крива линија добиена со сечење на обвивката и основата на конус со рамнина.
Англиски: parabola Албански: parabolë
Употреба: Математика
2. Патот што го изминува предмет фрлен под агол спрема хоризонтот.
Англиски: parabola Албански: parabolë
3. вид прикаска
Англиски: parable Албански: parabolë, alegori
Употреба: Книжевен збор , Литература
Примери:
алегорија.