а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

парабел

мн. парабели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50047
(модел на пиштол) Вид автоматски пиштол со повеќе куршуми.
Англиски: parabellum
Употреба: Воен термин
Изведенки
парабелум м.
мн. парабелуми