а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

палјачо

мн. палјачовци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6639
1. циркуски кловн
Англиски: clown Албански: palaço, gaztor
2. Смешен, комичен човек.
Англиски: goon Албански: gaztor
Примери:
Тој беше толку смешен, вистински палјачо!
3. Детска играчка со лик на кловн.
Англиски: clown Албански: palaço
Примери:
За роденден ми подарија палјачо.