а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пакост

мн. пакости
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7545
1. штета
Англиски: damage Албански: dëm
Примери:
Мечката правела големи пакости.
Убаво отвори си ги очите, да не направиш некоја пакост.
Само за пакост е роден.
За пакост, тој ден не отидов на работа, а тој да ти дошол да ме бара.
како за пакост
2. злоба
Англиски: evil Албански: sherr, zemërkeqësi
Примери:
Од пакост го стори тоа.
Изрази
(разг.) Црн пакост - голема штета.