а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пакосен

пакосна
Вид збор: Придавка
Ранг: 10849
1. Што има особина намерно да прави пакост.
Англиски: harmful
Примери:
Пакосно животно
2. злобен
Англиски: evil
Примери:
Пакосен поглед.