а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

павка

павкаат; павкал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25025
1. мавта (со лепеза)
Англиски: wave Албански: bëj me dorë
Примери:
Девојката павкаше со ладалото.
Птицата павкаше со крилјата.
2. повладува
Англиски: dominate Албански: dominoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Туку го павка.
3. (за ветер) дувка
Албански: frynë era
Примери:
Павкаше топло ветре.
4. (се павка) се лади (со лепеза, ладало)
Англиски: fan Албански: flladitem, freskohem
Примери:
На големата горештина во автобусот, луѓето се павкаа со рацете, со весниците.
Госпоѓата се павкаше со ладалото.