а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паб

мн. пабови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16958
Крчма во Велика Британија и Ирска во која се точи пиво и се пие најчесто стоејќи.
Англиски: pub Албански: pab, pijetore
Употреба: Гастрономија
Примери:
ирски паб
Тројца мажи влегоа во пабот.
Пабовите беа затворени.