а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оѕвери

(се) оѕверат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29338
1. Стане како ѕвер, подиви.
Англиски: enrage Албански: egërsoj
Примери:
Се оѕвери, стана голем злобник.
2. Погледне втренчено, нападно, исплашено, вознемирено.
Англиски: gawp Албански: shikon frikshëm
Примери:
Што си се оѕверил така како првпат да го гледаш.
Кога виде што се случи, се оѕвери, не можеше збор да каже.
Изведенки
оѕверува несв.
(се) оѕверуваат